Terezínské studie potřinácté

Sborníky odborných studií, historizujících esejů, dokumentů a dalších textů, které vycházejí každý rok (v české a německé verzi) pod názvem Terezínské studie a dokumenty, se už staly svého druhu institucí. Dá se říci, že svým zaměřením, kvalitou textů a ediční přípravy, grafickou podobou a také soustavností, s jakou pracují, jen těžko hledají u nás konkurenci. Důležitým krokem k posílení závažnosti sborníků bylo rozšíření záběru: zatímco v prvních ročnících se editoři zaměřili především na texty zabývající se okolnostmi existence a významu terezínského ghetta, v posledních ročnících tematický záběr sborníků zasahuje také nejrůznější okolnosti přípravy, průběhu a důsledků holokaustu. Autoři tedy mohou otevírat nová témata, vřazovat je do časových, geografických, situačních aj. souvislostí, přinášet hlubší a často překvapivé pohledy historické, sociologické atd.

Základní téma

Dokladem úspěšnosti tohoto přístupu je i nejnovější sborník Terezínských studií a dokumentů 2008, který právě vyšel v nakladatelství Sefer. Editorky sborníku, historičky Jaroslava Milotová a Anna Hájková, v úvodu vymezují základní téma, které spojuje většinu příspěvků: Odraz válečných událostí do doby poválečné, s níž ti, kteří přežili hrůzy holocaustu, nespojovali jen naděje na nový začátek, nýbrž doufali i ve vyrovnání se s válečnou minulostí v rovině právní a morální. Články autorů v tomto sborníku více než naznačují, že to byla iluze. Vyrovnání se s důsledky druhé světové války se stalo předmětem ideologického s politického boje mezi dvěma bloky a kromě jiného zabránilo potrestat mnoho válečných zločinců, přičemž na city obětí nacistického bezpráví nejenže nebyl brán ohled, nýbrž byly často vystavovány bezpráví dalšímu. Namísto vyrovnání se s minulostí nejednou převažovala snaha vytěsnit nepříjemné skutečnosti a otázky spojené s válkou z povědomí společnosti, zapomenout na oběti i pachatele.

Do tohoto základního zadání se vešly práce jedenácti autorů z Čech, Německa, Izraele, USA a Portugalska. Práce dvanáctého autora se vymyká zadání, nikoli ovšem hlavnímu tématu. Historik Christian Gerlach (Německo) se zabývá důkladně několika klíčovými událostmi historie šoa: okamžikem rozhodnutí vyvraždit všechny evropské Židy, tím, jakou roli v tomto rozhodnutí hrálo dění v nacistických státních a stranických kruzích, jaký postoj zaujímal Hitler a nakonec konferencí ve Wannsee, jejíž význam podle něho mnozí současní historici podceňují.

Po válce

Zajímavá a pro studium nejnovějších dějin Židů v českých zemích velmi potřebná je úvodní studie historika Petra Sedláka Židé v českých zemích v letech 1945-49, která věnuje pozornost problematice, jíž se doposud až výjimky (např. J. Heřman) nikdo nezabýval příliš důkladně: pokouší se shrnout a na základě neznámých či nevyužitých dokumentů nově vyhodnotit základní demografická data, týkající se židovské menšiny ve válečném a poválečném období.

Ostatní příspěvky sborníku mají řádově užší záběr, což jim neubírá na zajímavosti, každý přichází se zajímavým námětem a vhledem do tématu. Ahlrich Meyer (Německo) a Lenka Šindelářová (ČR) se zabývají problematikou potrestání nacistických zločinů, spisovatelkaRuth Bondyová z Izraele českými Spravedlivými mezi národy, Pavla Plachá, Jiří Plachý (ČR) a Peter Richard Pinardy (USA) problematikou opačnou: kolaboranty, Sofia Leiteová a António Louçã (Portugalsko) píší o výměnném obchodu mezi SS a maďarskou rodinou Manfreda Weisse (koncern za život); Christina Herkommerová (Německo) se zabývá složitým postavením žen za nacionálního socialismu, Joachim Neander (Německo + Polsko) válečnou a poválečnou situací osvětimských vězňů z Německa.

Hájková, Anna a Milotová, Jaroslava. Terezínské studie a dokumenty 2008. Praha: Institut Terezínské iniciativy v nakladatelství Sefer, 2009. 380 s. Grafická úprava a obálka Aleš Krejča, doporučená cena 300 Kč, v redakci Seferu 253 Kč.


Klíčová slova

Jaroslava Milotová, Anna Hájková, Christian Gerlach, Petr Sedlák, J. Heřman, Ahlrich Meyer, Lenka Šindelářová, Ruth Bondyová, Pavla Plachá, Jiří Plachý, Peter Richard Pinardy, Sofia Leiteová, António Louçã, Manfred Weiss, Christina Herkommerová, Joachim Neander, Wannsee