Křišťálová noc v pohraničí

70. výročí pozapomenuté události

Od 9. do 11. listopadu 1938 zapalovali nacisté v Německu, obsazeném Rakousku a v pohraničí českých zemí synagogy, odvlékali tisíce židovských mužů do koncentračních táborů a ničili majetek Židů.

Na této stránce najdete materiály, které jsme shromáždili v roce 2008 k 70. výročí tzn. Křišťálové noci. K připomínce 75. výročí těchto událostí jsme doplnili prezentaci vytvořenou ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze a řadou dalších institucí o nově nalezené fotografie a dokumenty.

Severočeské muzeum v Liberci připravilo v roce 2013 výstavu s názvem Synagogy v plamenech. Výstava je putovní a kromě Liberce ji mohli návštěvníci zhlédnout také například v Praze, Tachově, Lidicích nebo Jičíně. Výstavu kromě pracovních listů také doplňuje obsáhlá publikace autorky výstavy Markéty Lhotové Synagogy v plamenech. Křišťálová noc 1938 v českém pohraničí (Liberec 2013). Více informací o výstavě: Rabín chránil synagogu a pak zmizel. Muzeum připomíná Křišťálovou noc, 12.9.2013, idnes.cz

Židovské obce v plamenech

Most

Opava

Liberec

Sokolov

Nový Jičín

Česká Lípa

Karlovy Vary


 

Svitavy

Pomozte nám doplnit mozaiku míst a informací o průběhu pogromu na území České republiky

Kontaktujte nás prosím na emailu education@terezinstudies.cz.

Další informace o říšském pogromu v roce 1938:

Křišťálová noc

Křišťálová noc v pohraničí

Křišťálová noc: pochybný pojem

Vypovězení polských Židů z Německa

Druhá republika a židovští uprchlíci

Miroslav Kárný: Pogrom zvaný Křišťálová noc

 

 

Další místa v pohraničí, v nichž se konala křišťálová noc...

O projektu

 

Prezentaci připravil Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, finančně ji podpořila Nadace Židovské obce v Praze.

Redakce www.holocaust.cz děkuje následujícím spolupracovníkům: Jiří Fiedler (Židovské muzeum v Praze), František Banyai (Židovská obec Praha), Markéta Lhotová (Severočeské muzeum v Liberci), Peter Barton (Sudetoněmecká kancelář Praha), Helena Kavková, Thomas Oellerman, Marco Zimmermann, Jitka Chmelíková-Mlsová, Jan Stejskal (Občanské sdružení Krnovská synagoga), Luděk Štipl (Občanské sdružení Respekt a tolerance), Milan Augustin (Státní oblastní archiv Karlovy Vary), Ladislav Smejkal (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě), Jana Martínková (Muzeum v Moravské Třebové), Branislav Martínek (Státní okresní archiv Bruntál se sídlem v Krnově), Jana Sýkorová (Státní okresní archiv Most), Vladimír Vlasák (Státní okresní archiv Sokolov), Radoslav Fikejz (Muzeum Svitavy), Oldřich Pakosta (Státní okresní archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli), Eva Jabůrková (Město Nýřany), Marta Malá (Nadační fond obětem holocaustu), Kateřina Svobodová (Židovské muzeum v Praze).

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.