Ve druhé polovině května navštívili Federaci židovských obcí reprezentovanou T. Krausem zástupci fondu švýcarských bank, jenž se zabývá odškodněním obětí holocaustu (tzv. Swiss Bank Settlement
). Pánové Arie Bucheister a Jerry Benjamin hovořili o způsobu, jak mají postupovat lidé, kteří chtějí žádat o kompenzaci z jmenovaného fondu. Na straně 17 Roš chodeš naleznete inzerci, v níž jsou charakterizovány jednotlivé kategorie lidí, jichž se odškodnění týká. Informace v inzerátu doplňujeme o další údaje:
1) Ti, jichž se týká první kategorie (nároky vztahující se k uloženému majetku
ve švýcarských bankách), mohou kontaktovat pana Matěje Růžu na telefonním čísle uvedeném v inzerci (0607/982353).
2) Čtenáře Roš chodeš bude zřejmě nejvíce zajímat kategorie 2., určená pro ty, kdo byli za války v koncentračním táboře nebo v ghettu a za svou práci nedostávali žádnou nebo minimální odměnu (pracovníci fondu tuto kategorii klasifikují jako otrockou práci I
). Lidé, kteří již pobírají finanční náhradu od Claims Conference, nemusejí žádný dotazník vyplňovat, jejich žádost bude automaticky registrována. Ti, kdo nejsou v seznamech Claims Conference zapsáni, nechť kontaktují pracovnice pražské kanceláře Claims Conference. Adresa: Široká 7, 110 00 Praha 1, tel./fax: 02/22318542.
3) Jako třetí kategorie figuruje v inzerátu Skupina uloupeného majetku
. Vzhledem k tomu, že nárok na toto odškodnění by bylo téměř nemožné dokázat, rozhodli se pracovníci fondu převést částku, jež byla pro náhradu za uloupený majetek vyhrazena, organizacím, které se zabývají přeživšími a mají přehled o tom, kdo z nich potřebuje humanitární pomoc (k takovým organizacím patří i židovské obce). Finance budou tedy poskytovány na lékařskou pomoc, na jídlo, popřípadě i na peněžní pomoc v nouzi.
4) Čtvrtá kategorie se týká uprchlíků, tedy lidí, kteří se mezi lety 1933 a květnem 1945 snažili utéct před nacisty do Švýcarska, a buď A) se do země dostali, ale špatně se s nimi zacházelo, nebo B) nebyli do země vpuštěni, popřípadě byli vpuštěni, ale opět vyhoštěni. V takovém případě kontaktujte laskavě pana Růžu.
5) Pátá kategorie - nároky vztahující se ke švýcarským bankám
. Žadatelé o náhradu za nevyplacené pojistky, volejte taktéž pana Matěje Růžu na výše uvedeném čísle.
6) Šestou kategorii tvoří lidé, kteří byli nuceni pracovat pro švýcarské firmy. V takovém případě kontaktujte laskavě kancelář Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v Praze. Nachází se na adrese Dukelských hrdinů 692 /35, 170 00 Praha 7 a má informační linku: 02/3337 0160. Toto číslo nechť volají i nežidovští zájemci o odškodnění kategorie 4. - uprchlíci.
Upozornění: O odškodnění za uložené finance a cennosti a za neproplacené pojistky mohou žádat i dědici obětí; o odškodnění v kategoriích otrocké práce I, II a za poškozené uprchlíky mohou žádat dědici jen v případě, pokud oběť žila ještě 16. února 1999.
Na webových adresách www.claimscon.org; www.crt-ii.org; www.swissbankclaims.iom.int; www.swissbankclaims.com; a www.dormant accounts.ch naleznete podrobné informace i formuláře.