Zaznamenali jsme v tisku

duben 2002

2. dubna 2002

Slavný román Williama Styrona Sophiina volba se dočká operního zpracování, uvádí MF Dnes. Královská opera Covent Garden ji připravuje na příští sezónu a hodlá tím oslovit hlavně mladší publikum.

3. dubna 2002

V kulturním přehledu MF Dnes najdeme pozvánku na výstavu Radovana Koděry, který bude během plzeňského filmového festivalu Finále pod názvem Stopy holocaustu vystavovat své snímky v objektu opuštěného nádraží Plzeň-Jižní předměstí.

3. dubna 2002

Na vypořádání a zmírnění majetkových křivd mají v ČR nárok i lidé, kteří o majetek přišli v období od 29. září 1938 do 8. května 1945 a kteří, ač byli uznáni za loajální k ČSR, nebyli po válce odškodnení, informuje Právo v článku Nahradit se mají křivdy i v době holocaustu. Ústavní soud vyhověl žádosti dědiců po Idě a Leopoldu Fischerových, kteří uprchli před nacisty v roce 1942 a jejich majetek přešel do Vystěhovaleckého fondu. (Dále MF Dnes: Lidé vyvlastnění nacisty mají být odškodněni)

4. dubna 2002

Média přinesla zprávu o tom, že Česká republika se díky rozhodnutí vlády začlení do Mezinárodního koordinacního výboru pro spolupráci ve vzdělávání, připomínání a výzkumu v oblasti holocaustu. Deset zemí, které výbor sdružuje, spolupracují na projektech, které se týkají výzkumu a připomínání válečné genocidy Židů a Romů.. (Haló noviny: ČR do výboru pro holocaust; MF Dnes: Česká republika vstoupí do výboru pro holocaust)

5. dubna 2002

Hospodářské noviny informovaly o filmovém festivalu Jeden svět, který vyvrací mýtus, že spojení dokumentu s tématem lidských práv je divácky neatraktivní, podotýká pořadatel Igor Blaževič. Jednou ze sekcí bude profil reziséra Clauda Lanzmanna, jehož doménou je téma židovství, holocaustu.

5. dubna 2002

K tématu členství naší země v Mezinárodním koordinačním výboru pro spolupráci ve vzdělávání, připomínání a výzkumu v oblasti holocaustu přinesla MF Dnes článek o problému vepřína na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Poslanec Beneš, který nepovažuje vepřín za reálný problém, k tomu uvedl: (...) Na našem území je spousta míst, kde došlo k tragédiím, napríklad na silnicích, a nikdo se nepohoršuje, že tomu chybí pieta.

6. dubna 2002

Kam s ní? - tak se jmenuje sekce filmového festivalu Finále (koná se od 22. dubna), která se zaměří na filmy o holocaustu. Dále se v MF Dnes dozvíme, že pro uvedení mystifikačního snímku fašistické propagandy Žid Süss potřebovali pořadatelé zvláštní povolení ministerstva vnitra Spolkové republiky Německo. Viz program...

8. dubna 2002

Matěj Stránský v týdeníku Respekt přibližuje v článku Mít koho nenávidět současnou antisemitskou náladu, jež by se dala krájet, v polském městečku Jedwabne, které nechvalně proslavil Jan. T. Gross v knize Sousedé. V nejbližších měsících by měly být zveřejněny výsledky zkoumání polských historiků. A Jaroslav Formánek popisuje atmosféru ve Francii kolem útoků na židovské cíle v článku nazvaném Zase hoří synagogy.

9. dubna 2002

Na příběhu jedné ženy ilustrují Hospodářské noviny práci Nadačního fondu obětem holocaust v článku Židé se dočkali morální satisfakce.

10. dubna 2002

Hospodářské noviny přinesly pod názvemPochod živých v Osvětimi připomenul oběti holocaustu zprávu o každoroční vzpomínce na obětí holocaustu, která se konala v Osvětimi. Cílem tohoto pochodu je, aby mladí lidé znali historii. To, co se zde dělo, doplnil jeden z bývalých vězňů v Osvětimi.

10. dubna 2002

O připomínkách a pietních akcích, které se konaly u příležitosti Dne Šoa v Terezíně i v Izraeli, informovala MF Dnes - Modtilba za oběti; Nynější boje poznamenaly i vzpomínku na holocaust; Památníkem zněla jména obětí

10. dubna 2002

Článek o režisérovi Claudu Lanzmannovi, jehož snímky uvidíme vrámci festivalu Jeden svět, spolu s přehledem jeho tvorby přinesly Lidové noviny: Claude Lanzmann: mistr rozhovorů. Je důkazem živosti dokumentárního filmu, protože jeho filmy jsou více než filmy. Je těžké se k nim přiblížit, ale stojí to za pokus.

12. dubna 2002

Nicolas Winton obdržel u příležitosti Dne vzpomínek vyznamenání Spravedlivý mezi národy, informovaly české deníky: Lidové noviny - Britský filantrop byl oceněn za záchranu českých dětí za války; Právo - Ocenění Nicholase Wintona v Los Angeles

13. dubna 2002

V Haló novinách se dočteme o tom, že se v Senátu konal seminář o naplňování závěrů světové konference OSN proti rasismu, diskriminaci, xenofobii a intoleranci, na němž zpravodajka durbanského summitu mládeže Anna Červeňáková důrazně sdělila, že v Durbanu romské evropské organizace se distancovaly od přijatých závěrečných dokumentů WCAR, neboť nevyjadřují jejich představy v účinném boji proti diskriminaci například ve vzdělávání.

13. dubna 2002

V Lidových novinách v příloze Orientace recenzuje Václav Maidl dvě knihy zabývající se zasutými osudy německých spisovatelů z Čech, Moravy a Slezska: Serkeho Böhmische Dörfer a Menší knížku o německých spisovatelích z Čech a Moravy od Pavla Kosatíka.

Ve stejných novinách nejdeme krátkou zprávu o tom, že po vydání Mein Kampfu nakladatelem Zítkem si knihovníci povšimli zvýšeného zájmu o tuto knihu. (Lidové noviny: Aféra vydavatele Zítka oživila zájem o Mein Kampf, tvrdí knihovníci)

15. dubna 2002

Hospodářské noviny, MF Dnes (Oběti holocaustu uctili také muslimové) a Právo 16. 4. 2002 (Uctili oběti holocaustu) informovaly o připomínkách šesti milionu obětí nacistů za druhé světové války v Brně.

15. dubna 2002

Česká televize se rozhodla podat odvolání proti uložené pokutě za zlehčování holocaustu. V pořadu, kde bylo jedním z témat odškodnění židovských obětí druhé světové války ze strany Rakouska, totiž mimo jiné zaznělo: Než padne rozhodnutí, slíbilo Rakousko pozvednout úroveň židovských domácností alespoň znovuzavedením plynu. (Hospodářské noviny - Televize se odvolala proti pokutě za vtip, který zlehčoval holocaust; o uvalení pokuty viz Právo 13. 4. 2002 - Půlmiliónová pokuta televizi za vtip o rakouských Židech)

16. dubna 2002

České deníky informovaly o začátku ojedinělého projektu uskutečněného v Plzni s názvem Napiš jedno jméno. Během následujících čtyř dní budou ke staré synagoze lidé klást kameny se jmény Židů odvezených z Plzně do koncentračních táborů: MF Dnes (18. 4. 2002) - Ojedinělý projekt završí výstava o holocaustu; k tématu Rok 2002 - rok vzpomínek také MF Dnes (18. 4. 2002) - Žáci se dali do pátrání po osudu Židů v Horšovském Týně; Blesk (17. 4. 2002) - Kameny připomínají oběti holocaustu; Hospodářské noviny (17. 4. 2002) - Oblázky u synagogy; Lidové noviny - Lidé stavějí z oblázků památník holocaustu; MF Dnes (17. 4. 2002) - Památník holocaustu; MF Dnes - Jména připomenou transport.

17. dubna 2002

Ve značně rozdílném duchu informovaly Haló noviny (Policejní ochrana neonacistů), Právo (Vídeň: skandál kvůli akci neonacistů), MF Dnes (Vídeň: neonacisté protestovali proti výstavě) a Hospodářské noviny (Antifašisté zaútočili ve Vídni) o demonstraci neofašistů a jejich odpůrců ve Vídni, jež vyvolala putovní výstava o zločinech wehrmachtu. Naposled na tomto náměstí nacisté demonstrovali svou převahu při anšlusu Rakouska k Hitlerovu Německu na jaře 1938, prohlásila místopředsedkyně sociálních demokratů (SPÖ) Doris Buresová.

19. dubna 2002

Mirka Spáčilová v MF Dnes zpovídala režiséra Clauda Lanzmanna v rozhovoru nazvaném Spielberg pro mě není konkurence.

20. dubna 2002

V sobotním vydání Práva v rubrice Historie najdeme celostránkový portrét Fredyho Hische od Miroslava Šišky a také zprávu o dokončení psaní jmen na kameny v Plzni.

22. dubna 2002

Evropou a zvláště Francií otřásla zpráva o vítězství Jean-Marie Le Pena v prvním kole prezidentských voleb. (Lidové noviny - Francouzské deníky označují Le Penův úspěch za šok a zemětřesení MF Dnes 23.4.2002 - Francouzi šokovali sami sebe i Evropu, Le pen se svezl na vlně protestů, kometáře na str. A/7: Zapřísáhlý odpůrce imigrantů a Evropy, Krize francouzského státu, Rupnik: Podcenili ho; Hospodářské noviny 23. 4. 2002 - Jak reagovali na Le Penův úspěch; MF Dnes27. 4.2002 - Rána pěstí v prvním kole; Lidové noviny 27.4.2002 - Mistr urážek překvapil Evropu;

22. dubna 2002

Kniha J. Serekho Böhmische Dörfer získala hlavní cenu prvního ročníku knižních cen Magnesia Litera. (Lidové noviny - Cenu Magnesia Litera získala kniha Böhmische Dörfer; MF Dnes - Soutěž Magnesia Litera má první vítěze) Rozhovor Karla Hvížďaly s laureátemnajdeme v MF Dnes 24.4.2002 pod názvem Zajímá mě, jak a čím spisovatelé žili.

24. dubna 2002

Židé v Německu byli šokování doporučením policie, aby nenosili nic, co by je identifikovalo jako židy a nevystavovali se tak riziku případného útoku mladých arabských radikálů, například aby nenosili jarmulky a Davidovy hvězdy. Zprávu přejalo Právo (Policie v Berlíně varovala židy) z izraelského listu Háarec.

25. dubna 2002

V MF Dnes najdeme krátkou zprávu o to, že Senátem neprošel poslanecký návrh zákona, jenž by prodlužoval lhůtu pro žádosti o vrácení uměleckých děl zabavených za války židovským rodinám dokonce roku 2006. (Senát vrátil novelu o odškodnění holocaustu)

27. dubna 2002

V rubrice Kniha týdne Lidových novin se opět setkáváme s Hanou Andronikovou a její prvotinou oceněnou jako objev roku v soutěži Magnesia litera. Magazín Práva přináší rozhovor s autorkou pod názvem Spisovatelka bez knihovny: Do všech míst, o kterých píše, se totiž ještě nepodívala. Když jí po Terezíně chtěl polský kamarád ukázat Osvětim, měla pocit, že už to tam až moc dobře zná a že by ji to zbytečně rozrušilo.

29. dubna 2002

Hodnocení letošního ročníku filmové přehlídky Finále v Plzni přináší MF Dnes (Diváci se shodli: Každý si letos mohl v Plzni najít lahůdku; Festival letos ozdobil rekordní zájem diváků). Jako velice zajímavé shledali diváci nesoutěžní projekce filmů o holocaustu a dokonce projevili zájem o prodloužení výstavy fotografií Radovana Kodery v objektu bývalého nádraží Plzeň-Jižní předměstí. Kolekce snímků s názvem Stopy holocaustu zachycuje současnou podobu několika koncentračních táborů a ghett, v nichž skončili svoji životní pouť i Židé z Plzeňska.

29. dubna 2002

České deníky informovaly o návštěvě premiéra Zemana a polského přesedy vlády Leszka Millera v Terezíně: Polský premiér řekl, že Terezín je velmi podobný koncentračnímu táboru v Osvětimi, kde v plynových komorách zemřelo asi 1,5 milionu lidí, převážně Židů. (MF Dnes - Český a polský premiér navštívili Terezín).

30. dubna 2002

O pietní akci ve Vídni, připomínajícístovky postižených dětí, které za války zavraždili nacisté , informovaly Haló noviny (Vzpomínka na děti zavražděné nacisty).


Klíčová slova

Matěj Stránský, Jan. T. Gross, Jaroslav Formánek, Václav Maidl, Jürgen Serke, Pavel Kosatík, Mirka Spáčilová, Claude Lanzmann, Fredy Hirsch, Miroslav Šiška, Hana Androniková