Tisková konference v Terezíně

V souvislosti s každoroční Terezínskou tryznou, která se konala 21.5. za přítomnosti prezidenta Václava Havla a zástupců vlády, parlamentu a dalších institucí, uspořádala FŽOv ČR tiskovou konferenci. Její první část byla věnována případu Antona Mallotha, bývalého dozorce terezínské Malé pevnosti a příslušníka SS. Tento válečný zločinec, který má na svědomí ubití mnoha terezínských vězňů, žije dobře zaopatřen v domově důchodců v Pullachu u Mnichova. Státní zastupitelství v Dortmundu opakovaně rozhodlo (naposled v r. 1999) o zastavení trestního stíhání. V současné době je spis, shromážděný německými vyšetřovateli posuzován Státním zastupitelstvím v Ústí nad Labem. Jak informoval státní zástupce JUDr. Jan Jakovec, který se případem zabývá, rozhodne jeho úřad v blízké době, zda shromážděný materiál umožní, aby byl Anton Malloth obžalován před českým soudem. Nezávisle na tom probíhá v Německu na základě výpovědi svědka, který se nedávno přihlásil, vyšetřování konkrétní vraždy, které se podle tohoto svědectví Malloth dopustil. Uzná-li příslušné státní zastupitelství výpověď svědka za dostatečně průkaznou, může dosud nepotrestaný válečný zločinec stanout i před německým soudem. FŽO se už několik let snaží napomoci tomu, aby se Malloth ze svých činů zodpovídal před soudem.

V druhé části tiskové konference informovali zástupci FŽO novináře o faktu, že Ministerstvo obrany ČR, Česká správa sociálního zabezpečení i české soudy stále neuznávají dvě skupiny obětí holocaustu za politické vězně podle zákona č. 255/46 Sb. První skupinu tvoří oběti, které se musely ukrývat před likvidací z důvodů rasové nebo náboženské perzekuce, druhou ti dnešní občané ČR, kteří byli na území tehdejšího fašistického Slovenského štátu a Maďarska internováni z rasových důvodů ve zvláštních vojenských táborech. Jako důvod svého přístupu uvádělo v minulosti MO ČR skutečnost, že Slovenská republika neuznává uvedené dvě skupiny za politické vězně. V současné době však Slovenská republika tuto praxi změnila a zákonem 305/99 Sb. z 3.11.1999 o zmírnění některých křivd byly obě skupiny za politické vězně uznány. FŽO v ČR považuje dlouhodobý negativní přístup orgánů ČR k tomuto problému za neudržitelný. Na tiskové konferenci, které se zúčastnili i zástupci takto postižených skupin, bylo konstatováno, že se urychleným odstraněním těchto křivd nabízí jedna z posledních možností, jak odstranit nespravedlivou diskriminaci.


Klíčová slova

Václav Havel, Anton Malloth, Jan Jakovec, Pullach, Mnichov, Dortmund, Ústí nad Labem, FŽO, Státní zastupitelství, Ministerstvo obrany ČR, Česká správa sociálního zabezpečení, Německo, Slovenský štát, Maďarsko, Terezínskou tryznou