Tak jako každý rok se sešly třetí květnovou neděli na Národním hřbitově v Terezíně stovky lidí, aby společně uctily památku obětí represivních zařízení, zřízených v letech nacistické okupace v Terezíně a jeho blízkém sousedství - terezínského ghetta, policejní věznice gestapa v Malé pevnosti a koncentračního tábora v Litoměřicích. Účastníci vzpomínkového shromáždění si společně připomněli památku více než 200 tisíc vězňů, kteří těmito zařízeními prošli a z nichž se téměř polovina nedožila osvobození. Okupační režim je připravil nejprve o svobodu a lidskou důstojnost, později pak i o život. Význam tohoto shromáždění letos podtrhla přítomnost řady vzácných hostů. Delegaci vlády České republiky vedl premiér Miloš Zeman a kromě dalších ministrů v ní byli i místopředsedové vlády Miroslav Grégr a Pavel Rychetský. Český politický život byl dále zastoupen představiteli Kanceláře prezidenta republiky, Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, politických stran a organizací, přítomni byli zástupci Ústavního a Nejvyššího soudu, regionálních úřadů a města Terezín.
Význam tohoto shromáždění podtrhla i účast slovenské delegace, vedené předsedou vlády Slovenské republiky Mikulášem Dzurindou. V hojném počtu byli přítomni představitelé diplomatického sboru - své zástupce do Terezína vyslalo 28 zahraničních zastupitelských úřadů v České republice. Největší pozornost přítomných však upoutala první dáma Spojených států amerických paní Laura Bushová, která se Terezínské tryzny neočekávaně zúčastnila.
Tryznu zahájil a poté moderoval ředitel Památníku Terezín Jan Munk. S projevy vystoupili předsedkyně ČSBS Anděla Dvořáková, předseda vlády ČR Miloš Zeman, předseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus a profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Václav Pavlíček. Kromě připomenutí utrpení a obětí vězňů v letech nacistické okupace byla těžištěm většiny projevů aktuální mezinárodní situace, respektive situace v česko-německých a česko-rakouských vztazích. Řečníci se shodli především na odmítnutí současných pokusů o zpochybnění a revizi výsledků druhé světové války.
Na závěr přednesl generální vikář litoměřického biskupství Mons. Karel Havelka křesťanskou modlitbu a poté vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon modlitbu židovskou.
Program tryzny byl zakončen sborem z třetího dějství opery Giuseppe Verdiho Nabucco v provedení Děčínského pěveckého sboru.
Bushová se Zemanem uctili oběti Terezína
Manželka prezidenta USA Laura Bushová, která v sobotu odpoledne přiletěla z Budapešti na pětidenní návštěvu ČR, se včera za účasti premiérů ČR a Slovenska zúčastnila na Národním hřbitově v Terezíně tryzny za oběti nacismu. K symbolickému náhrobku položila věnec s bílou stuhou, na níž bylo napsáno Od amerického lidu.
Bushová si prohlédla část terezínské Malé pevnosti včetně jedné z cel a od Vojtěcha Blodiga z Památníku Terezín se dozvěděla, že tam byli vězněni i američtí občané. Celkem bylo do pevnosti, ghetta a koncentračního tábora u Litoměřic zavlečeno přes 200 tisíc lidí.
Zeman: Viníci války chtěli do Říše, tak šli
Premiér Zeman potom v projevu zdůraznil, že český ani slovenský národ neposílaly viníky války do Terezína, Majdanku, Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů. Těmto lidem bylo podle něj naopak splněno jejich přání. Přáli si jít domů, do Říše. A tak šli,
zdůraznil.
(citováno z deníku Právo, pondělí 20. května 2002)
fotografie: Památník Terezín