Rambam / Avineri / Bassani / Klein Halevi

Nakladatelství Sefer uvádí na pražském Mezinárodním knižním veletrhu čtyři novinky.

Moše ben Maimon: Osm kapitol o lidské duši a mravním chování

Etický traktát slavného středověkého židovského učence a filosofa Moše ben Maimona, zvaného Maimonides či Rambam (1135-1204) zaujme nejen zájemce o židovskou náboženskou filosofii, ale jistě i všechny čtenáře, kteří si oblíbili česko-hebrejskou edici Seferu nazvanou Texty. Traktátem Osm kapitol o lidské duši a mravním chování Maimonides uvedl svůj komentář k jedinému agadickému traktátu Mišny známému jako Pirkej avot. První část díla, napsaného přístupným a čistým jazykem, je věnována psychologii a praktické etice; ve druhé části autor přechází k nábožensko-filosofickým problémům.

(Autorem českého překladu řazeného paralelně vedle hebrejského textu je Bedřich Nosek. Obsáhlou předmluvu o Maimonidovi a jeho díle napsali B. Nosek a Miloš Havelka. Edice Texty - svazek 4. Pevná vazba, 144 stran, doporučená cena: 164 Kč.)

Šlomo Avineri: Zrození moderního sionismu

Sionismus je většinou interpretován především jako reakce na antisemitismus a pronásledování. Izraelský historik a politolog, profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Šlomo Avineri přesvědčivě dokazuje, že tento fenomén má řadu dalších rozměrů. Na portrétech osmnácti nejvýznamnějších sionistických myslitelů od Mosese Hesseho po Theodora Herzla a od Vladimíra Žabotinského po Davida ben Guriona sleduje komplikovaný a často rozporuplný vývoj sionistického hnutí od jeho intelektuálních počátků v první polovině 19. století až do vzniku Státu Izrael. V Avineriho pojetí je sionismus nejen výrazem hledání národní židovské identity v kontextu moderních dějin, ale i součástí univerzální lidské cesty k sebeurčení a svobodě.

(Z angličtiny přeložila Jana Fraňková. Edice Judaika - svazek 9. Pevná vazba, 256 stran, rejstřík, doporučená cena: 280 Kč.)

Giorgio Bassani: Pamětní deska v Mazziniho ulici

Giorgio Bassani (1916Bologna-2000 Řím) patří k nejvýznamnějším italským moderním autorům. Prakticky veškerou svou prozaickou tvorbu věnoval Ferraře a šoa, jak se odehrávala v mikrokosmu tohoto okresního města.

Ve Ferraře se odehrávají i příběhy výboru Pamětní deska v Mazziniho ulici. Bassani se v nich však nespokojuje jen s pohledem člověka pronásledovaného, ale snaží se proniknout do mentality všech zúčastněných a vypátrat, co se to vlastně stalo: jak je možné, že se líbezné městečko proměnilo v místo obestřené strachem a poznamenané zločinem, a z valné většiny jeho mírumilovných obyvatel se stal netečný dav trpně přihlížející tomu, jak jsou jejich spoluobčané hnáni na porážku. A klade si nepříjemné otázky: Proč byl pro tolik lidí, kteří zažili hlad a bídu první světové války, fašismus tak přitažlivý? Proč se Židé stavěli tak pasivně k svému osudu a jak to, že se jejich spoluobčané s jejich osudem tak snadno smířili a vlastně ani nebyli připraveni na to, že se někteří z nich vrátí? A konečně, jak je možné, že se většina lidí zapletla s minulým režimem do té míry, že tu ani nebyla vůle potrestat viníky?

(Z italštiny přeložili Marina Castiellová, Olga Hostovská a Jiří Pelán, doslov napsala Olga Hostovská. Edice Próza - svazek 8. Pevná vazba, 148 stran, dop. cena 144 Kč.)

Josi Klein Halevi: Vzpomínky židovského extremisty

Spisovatel a novinář Josi Klein Halevi (narozen roku 1953 v New Yorku) zavádí čtenáře do newyorské židovské čtvrti Borough Park 70. a 80. let 20. století. Její obyvatelé, většinou přistěhovalci z Evropy, zde žijí ve světě sice uzavřeném, nikoli však jednolitém a monotónním; prožívají tu stejné problémy, s jakými se potýká celé židovské společenství v diaspoře: spor tradice a moderního přístupu k životu, svár náboženského a sekularizovaného myšlení, vztah k Izraeli, trauma šoa. S tím vším zápasí i Halevi, autor i hrdina knihy. Jako dítě slyšel mnohokrát vyprávět otce o tom, jak za 2. světové války unikl deportaci z rodného města Nagy-Károly a přežil v lesním úkrytu. Tragický osud evropských Židů ovlivnil jeho dospívání a vztah k nežidovskému okolí, které vnímal jako svět nepřátelský k Židům. Už na škole se stal členem pravicového židovského hnutí, později přešel k Židovské obranné lize, extrémní organizaci vedené rabínem Meirem Kahanou. V lize se účastnil především akcí na podporu sovětských Židů a jejich práva svobodně vycestovat do Izraele. Všechny tyto zkušenosti popisuje vtipným, živým a lehce ironickým způsobem. Vzpomíná i na rozčarování, které mu jeho židovský extremismus přinesl, na složitou cestu k otevřenosti a velkorysosti i na důvody, jež ho nakonec vedly k rozhodnutí opustit Spojené státy a odjet do Izraele.

Josi Klein Halevi žije v Jeruzalémě a pracuje jako dopisovatel amerického časopisu The New Republic. Přispívá též do listů The Washington Post a The Jerusalem Report. Patří k předním komentátorům událostí na Blízkém východě pro Los Angeles Times.

(Z angličtiny přeložila Alice Marxová. Edice Próza - svazek 9. Pevná vazba, 304 stran, dop. cena 245 Kč.)


Klíčová slova

Bedřich Nosek, Miloš Havelka, Moses Hesse, Theodor Herzl, Vladimir Žabotinsky, David ben Gurion, Jana Fraňková, Marina Castiellová, Olga Hostovská, Jiří Pelán, Meir Kahana, Alice Marxová, Bologna, Řím, Ferrara, Borough Park, Nagy-Károly