Pátrání po židovských studentech

Gymnázium v Holešově oslaví na podzim sto let od svého založení

S blížícími se oslavami stého výročí založení gymnázia v Holešově se obracíme zpět do své historie, začínáme ji znovu objevovat. Jedním z konkrétních činů má být almanach, který by obsahoval co nejvíce údajů o bývalých žácích. O osudech mnohých je však potřeba pátrat.

Již několik desítek let chodíme okolo pamětních desek obětí 2. světové války v mezipatře gymnázia a většinou už ani nevnímáme, co je na nich napsáno. Deska uvádí 44 jména, česká i německá, k tomu jen data narození - nikoliv datum, případně místo úmrtí. Proslýchalo se, že seznam není úplný, že jsou v něm chyby. Patří německá jména Židům, kteří v Holešově tvořili početnou komunitu a jistě mnozí z nich na jedinou střední školu ve městě chodili? A tak začíná pátrání skoro detektivní...

Z hlavních katalogů gymnázia (jsou v Okresním archivu Kroměříž) jsem nejdříve zjistil všechny studenty, u nichž je uvedeno náboženství mojžíšské, izraelské, mosaické, dokonce i hebrejské. Bylo jich 98 od založení školy v r. 1899 po školní rok 1940/1941. (Toho roku podle výnosu říšského ministerstva pro kulturu bylo od 7. srpna 1940 zakázáno židovským dětem navštěvovat i české školy, včetně středních, když již o rok dříve byly vyloučeny ze škol s německým vyučovacím jazykem.) Bohužel v některých případech předchozí páni kolegové - třídní učitelé - nebyli příliš důslední v zapisování jmen studentů: někdy jméno napsali česky, jindy německy, liší se také data, ojediněle i místa narození.

Další směr pátrání vedl do Židovského muzea Praha. Tam mi vyhledali oběti německých represálií, transportů do Terezína a dalších koncentračních táborů, místa posledních stop po bývalých studentech. U deseti osob je známo přesné datum a místo úmrtí v letech 1939- 45; z toho jedna osoba zemřela za měsíc po návratu z koncentračních táborů, dva bývalí studenti byli popraveni za heydrichiády, dva zemřeli ve svých bydlištích (nemám informace jak, nevylučuji totiž sebevraždu, protože žili ve smíšeném manželství a nemuseli unést tlak okolností). U 39 bývalých studentů je uveden den příjezdu do některého z vyhlazovacích táborů, nejčastěji do Osvětimi, a tento den a místo je považováno za den a místo úmrtí. Dalších pět studentů přežilo transporty a uvěznění. Z uvedených 98 studentů se tedy obětí nacistické perzekuce staly 54 osoby a jen pět přežilo. Počet obětí se zajisté zvýší o ty, kteří nežili na území Protektorátu Čechy a Morava, ale například na území Německé říše. Životní štěstí měli ti Židé, kteří ještě před začátkem represálií se svými rodiči odjeli do zahraničí. I o tom se zmiňují hlavní katalogy. A po válce požádali ředitelství gymnázia o duplikát vysvědčení.

To byly oběti 2. světové války. Z jiných dokumentů je mi známo, že jeden student padl na bojišti v 1. světové válce, dva zemřeli během studií, o jednom je známo, že zemřel již před r. 1924. Tím se počet studentů, o nichž nemám žádné zprávy, snižuje na 35. Další čtyři včas se svými rodiči odjeli do ciziny. Dnes by byli více než sedmdesátiletí...

Mnozí z bývalých studentů jsou asi po smrti, ale co když ještě někdo z nich žije? Žijí také jejich potomci, žijí i vzpomínky na ně, určitě se někde najdou fotografie a jiné hmotné důkazy o jejich bytí.

Editoři almanachu by rádi ke jménům na seznamu přidali i něco navíc - životní příběh, osud člověka vyšlého z anonymity, tvář z fotografie, co postavil, jaký podnik vedl, kde jsou jeho stopy... Ozve se někdo ze studentů či z pozůstalých, případně bývalí přátelé? Každá stopa je vítána.

Editoři se obracejí na čtenáře Roš chodeš s prosbou, zda by nebyli nápomocni při pátrání po informacích o těchto židovských studentech:

Bratři Rudolf (nar. 19.1.1925, Holešov) a Walter (nar. 15.4.1921, Holešov) Stambergerové, synové Daniela Stambergera, továrníka a společníka firmy D. Auerbach v Holešově. Oba ukončili studium k 6.2.1939 a odešli do zahraničí. Walter pak 2.7.1945 požádal o duplikát vysvědčení. Je uváděn místní organizací Českého svazu bojovníků za svobodujako zahraniční voják.

Charlotta Süssová(nar. 6.9.1926, Mikulov), dcera Pavla Süsse, obchodníka v Holešově, na holešovské gymnázium z Mikulova přestoupila 29.9.1938a již 3.1.1939 ze školy odešla, neboť se odstěhovala do Jižní Ameriky.

Válku v bezpečí daleké ciziny mohla přežít i Ina Weinbergerová(nar. 12.3.1924, Olomouc), dcera Armina Weinbergera, obchodníka v Holešově. Školní dokumentace uvádí, že studium ukončila 13.4.1939, s poznámkou - odchod do ciziny.

Ze školy odešel i Robert Szuran (nar. 18.9.1926, Holešov), syn Josefa Szurana, obchodníka v Holešově, a to 28.6.1940. Další informace o jeho osudu nejsou známy.

Jan Süs (nar. 14.2.1924, Holešov), syn Leo Süsse, cestujícího firmy Frieder, konfekce Praha, bytem v Holešově. Ten ukončil studium 14.6.1939, prošel transportem Cn z Uherského Brodu do Terezína 23.1.1943, transportem El z Terezína do Osvětimi 29.9. 1944 a Dachau, kde byl osvobozen. Dne 16.7.1945 mu byl vydán duplikát vysvědčení na holešovském gymnáziu, kde v letech 1935-39 studoval.

Jindřich Michalowski (nar. 24.6.1899, Holešov), syn Jakuba Michalowského, kantora v Holešově, byl zařazen do transportu AE 8 z Prahy do Terezína až 15.3. 1945, zřejmě ze smíšeného manželství, a přežil, v kartotéce evidence obyvatel MÚ Holešov je poznámka, že se 24.8.1948 přestěhoval do Lanškrouna.

Max Langfelder (nar. 11.8.1895, Vsetín), syn Šalamouna Langfeldera, obchodníka ve Vsetíně a v Bystřici p. Hostýnem, se dostal transportem G z Brna do Terezína 2.12. 1941 a byl v Terezíně na jaře 1945 osvobozen.

Augustin (Gustav) Nussbaum (nar. 21.1.1906, Holešov), syn Bedřicha Nussbauma, holiče v Holešově, byl zařazen do transportu Z z Kladna do Terezína 26.2. 1942, do transportu Er z Terezína do Osvětimi 16.10.1944, nakonec byl osvobozen ve Friedlandu.

Otto Wlczek (nar. 12.9.1898, Kelč), syn Eduarda Wlczeka, obchodníka s kůží v Kelči. Byl zařazen do transportu AE 2 z Prahy do Terezína 4.2.1945, zřejmě ze smíšeného manželství.

Bývalí studenti gymnázia v Holešově, ozvěte se na adresu školy: Gymnázium Ladislava Jaroše, 769 01 Holešov, k rukám Karla Zahradníka! Napište o sobě, napište o svých rodičích a přátelích. A všechny ty, kdo mají vztah k holešovskému gymnáziu, co nejsrdečněji zveme na oslavy jeho založení, které se konají ve dnech 17. a 18. září 1999.


Klíčová slova

Rudolf Stamberger, Walter Stamberger, Charlotta Süssová, Ina Weinbergerová, Robert Szuran, Jan Süs, Jindřich Michalowski, Max Langfelder, Augustin (Gustav) Nussbaum, Otto Wlczek, Holešov, Mikulov, Olomouc, Kelč, Okresní archiv Kroměříž, Český svaz bojovníků za svobodu