Holocaust podle Haló novin a jim podobných

Mám před sebouHaló noviny z 19. března letošního roku, v nichž Josef Šulc komentoval zdravotní reformu ministra Julínka. V listě komunistické nestydatosti mimo jiné napsal: Postižení senioři si umí odvodit, že zhoršená zdravotní péče ve stáří vyvolá zkrácení doby dožití. Pak už nejde jen o cílenou diskriminaci důchodců, ale spíše o metodu, kterou použili nacisté vůči Židům - holocaust.

Slovo holocaust má svůj přesný obsah: je označením pro vyvraždění šesti milionů evropských Židů (i statisíců Romů) nacisty a jejich pomahači. Spolu s hebrejským šoa je termínem pro promyšlený, detailně naplánovaný program vedoucí od rasové definice obětí přes jejich okradení, sociální a ekonomickou degradaci po shromáždění na jednom místě a průmyslově pojatou likvidaci. Jako takový si holocaust připomíná s mnoha lidmi po celém světě i Česká republika zvláštním památným dnem 27. ledna.

Popírači nalevo i napravo

Text Josefa Šulce naproti tomu sugeruje, že holocaustem jsou změny ve zdravotnictví demokratického státu na počátku 21. století, jež podle pisatele mají negativní důsledky pro délku života seniorů. Šulc není prvním ani posledním, kdo nevkusně a urážlivě k obětem i přeživším šoa bagatelizoval nacistickou genocidu Židů. Popírači šoa spjatí s neonacistickým hnutím si z židovského mýtu holocaustu udělali základní tezi svého útoku proti pravdě a slušnosti. Dobře si při tom rozumí s propagandou v muslimských zemích, podle níž takzvaný holocaust posloužil Židům k získání sympatií a oklamání světového veřejného mínění ve prospěch vzniku sionistické entity zvané Izrael.

Těm, kdo démonizují židovský stát, přizvukuje ve světě i extrémní levice, pro kterou většinou představují skutečný holocaust vojenské akce Izraele následující po teroristických či raketových útocích na jeho území z pásma Gazy či území Libanonu. Odpůrci demokracie nejrůznějšího zaměření systematicky zbavují pojem holocaust jeho obsahu, aby ho bez ohledu na historická fakta užili v pokleslé interpretaci pro své cíle. Takový je svět v době, kdy očití svědkové šoa ještě žijí, a odpudivé vyjádření Haló novin tak už vlastně ani neudivuje. Údiv ostatně nevyvolává ani jiná informace zleva, jen o pár dní mladší: Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček projevil na webu Socialistické solidarity pozoruhodné pochopení pro teroristickou organizaci Hizballáh, když v rozhovoru s jejím sympatizantem Omaisem blahopřál k porážce Izraele v Libanonu.

Extremisté, spojte se

Vůdcem Hizballáhu vyzbrojeného a řízeného Íránem je Hasan Nasralláh. Prezident Íránu Ahmadínežád proslul svými exterminačními hrozbami židovskému státu a Nasralláh za ním v protižidovské zášti nezůstává pozadu. Židé jsou rakovina, která je s to kdykoliv se znovu rozšířit, nechal se slyšet v jednom svém prohlášení a nebyl to jeho jediný výrok proti Židům čpící genocidou. Pokud se všichni shromáždí v Izraeli, ušetří nám to starost jít po nich po celém světě, uvedl též.

Iniciativa Ne základnám teď v reakci na Májíčkova slova vyjadřuje na svých webových stránkách odpor k terorismu, ať už je státní, či individuální. Velkoplošný transparent s heslem World without zionism (tedy Svět bez sionismu), které se v roce 2005 stalo mottem konference v Teheránu následované zde o rok později sešlostí popíračů holocaustu, prý zase na nedávné pražské demonstraci odpůrců radaru nesli neonacisté, nikoliv aktivisté Májíčkova hnutí.

Extrémní levice a pravice se dobře shodnou

I kdyby to byla pravda, není to poznání nijak povzbudivé. Četné studie dokládají, že extrémní pravice a levice v demokratických zemích se v některých náhledech hodně blíží - zcela jistě co se týče hodnocení škodlivosti Izraele, Spojených států, NATO, Evropská unie, globalizace. Ve svém antiizraelismu antisemitského ražení a manipulacích s pojmem šoa se extrémní levice a pravice také dobře shodnou.

Právě to je jednou z charakteristik nového antisemitismu, jak ho známe především ze západní Evropy, byť jinak pravicoví a levicoví extremisté zůstávají nesmiřitelnými odpůrci. Je zřejmě jen otázkou času, než se i v tomto ohledu Česká republika dostane plně do Evropy.

(Psáno pro Mladou frontu Dnes a Roš chodeš; redakčně upraveno.)


Klíčová slova

Josef Šulc, Jan Májíček, Hasan Nasralláh