Elena Makarova, Sergei Makarov, Victor Kuperman: Universita přežití. Osvětová a kulturní činnost v terezínském ghettu 1941 - 1945

Kniha Eleny Makarové, Sergeie Makarova a Victora Kupermanna Universita přežití. Osvětová a kulturní činnost v terezínském ghettu 1941 - 1945, která je zkrácenou verzí rozsáhlejšího anglického originálu University Over the Abyss (vydaného v Jeruzalémě roku 2000), nabízí čtenáři přehledně ucelený pohled na jiný, řekněme duchovně intelektuální, rozměr života v terezínském ghettu během jeho fungování jako koncentračního tábora za nacistické perzekuce v době druhé světové války. Terezín měl v historii holocaustu výjimečné postavení, díky kterému se zde mohl organizovat společenský a kulturní život v míře v jiných koncentračních táborech téměř nemyslitelné. Jak v předmluvě autoři sami uvádí, bylo o kultuře v Terezíně napsáno mnoho knih. Sami se však chtěli soustředit na méně známý aspekt kulturního života v táboře, na 2210 přednášek přednesených 520 řečníky během (...) let 1942 - 1944.

V přehledně rozdělených oddílech jsou čtenáři postupně zpřístupněny tématické oblasti přednášek a osvětové činnosti: kultura a umění, politika, věda a technika, historie atd. Přednášková činnost započala v prosinci 1941 prvními přednáškami prof. Ervína Weilla o uměleckých památkách, hlavně o renesanci.

Na organizování přednášek se v Sudetských kasárnách podílely různé organizace, které v Terezíně působily: organizace českých Židů Salusova skupina, skupina kolem Philipa Manese věnující se všem oblastem věd a umění a oživování slavné minulosti nebo Židovský institut, který se zaměřil na dějiny - minulost, ale i budoucnost židovského národa, tedy na naděje v návrat do Erec Jisrael. Záměru budovat zvláště v mladých lidech pocit národního uvědomění odpovídala také témata přednášek - židovská historie s důrazem na její slavné osobnosti a okamžiky, sionismus, Palestina, výuka hebrejštiny a další prakticky zaměřená výuka - zemědělství nebo ošetřovatelství. V rámci Židovského institutu působilo v Terezíně mnoho významných učenců z oblasti judaistiky, genealogie - dr. Jacobson či semitských jazyků (dr. Woschin, pracovník tzv. Talmudkomanda, jenž mělo za úkol třídit a pečlivě evidovat nacisty zabavené knihy) a také početná skupina židovských žen, které se věnovaly kromě sociální práce také přednášení o postavení žen ve společnosti a mnoha podobným tématům.

Následný pohled na obyvatele terezínského ghetta, kteří se neztotožňovali s požadavky národního uvědomění nebo se úplně svého původu zřekli, tvoří protipól k předchozím sionistickým tendencím. V krátkosti se seznámíme s terezínským životem katolíků a protestantů, kteří tvořili asi deset procent z celkového počtu vězňů.

Přesto, že o kulturních činnosti v Terezíně - divadelní, hudební a výtvarné, stejně jako o vzdělávání dětí a mládeže a podzemních politických organizacích, bylo již napsáno mnoho prací, neuškodí si připomenout některé významné události a osobnosti a dozvědět se o přednáškách, které se na tato témata konaly: např. Paradoxy židovské výchovy - Franz Kahn, Dětské kresby - Friedl Dicker-Brandeisová; reporty při zkouškách divadelních her: Světové dějiny divadla, Japonské Asagao nebo Psychologie divadelního publika.

Přednáškám zaměřeným na obory humanitní - dějiny, filosofie a literatura - a jejich autorům je věnován prostor dvou kapitol. Autoři seznamují čtenáře krátce s osobností Leo Baecka, neboť Mimořádné rozměry jeho osobnosti přesahují rámec této knihy(...), Emila Utitze, Karla Poláčka, Camilla Hoffmanna, H. G. Adlera a Otto Broda.

K nejzajímavějším patří závěrečné kapitoly mapující nejen přednáškovou činnost v oblastech vědy, techniky, práva a lékařství, ale také praktické působení uvězněných odborníků. Vedle péče o staré a nemocné, jejichž situace v ghettu byla snad nejhorší a nejbeznadějnější, a o duševní zdraví vězňů, je zde v rámci kapitoly Lékařství zmíněno vzdělávání lékařů a pomocného personálu a také přednášky, které se věnovaly specifickým nemocem ghetta. Zvláštní kapitolou je pak soudnictví a jeho teoretické i praktické využití v životě vězňů. Hlavní postavou terezínského soudnictví se stal JUDr. Heinrich Klang, který působil v táboře jako nejvyšší soudce a soudil hladové vězně s profesionální přesností a, jak někteří tvrdí, naprostou bezcitností. V podmínkách koncentračního tábora se zúročily technické znalosti a dovednosti - problém vodovodu ve městě, ale také výroba radiopřijímače Frankem Weisem.

Samý závěr tvoří kapitoly s názvem Zapomenuté osudy, které přibližují významné, podle mého názoru však dnes již známé osobnosti terezínského ghetta - malíře Karla Fleischmanna, architekta Františka Zelenku, Annu Auředníčkovou spolu s třemi staršími Judenratu - Jakobem Edelsteinem, Ottou Munelesem a Paulem Eppsteinem.

Z celkové pohledu poskytuje kniha množství materiálu, zvláště v citacích celých přednášek nebo jejich částí a vzpomínek pamětníků.

Osobnost autorky spolu s překladem Dagmar Lieblové zaručuje Universitě přežití kvalitu i věrohodnost předkládaných informací. Makarová se problematice kulturního života v Terezíně věnuje již řadu let. Zvláště se zabývá osobností výtvarnice Friedl Dicker-Brandeisové, jejíž výrok knize Universita přežití posloužil jako motto: Člověk by tu mohl žít docela slušně mezi vzdělanými, inteligentními lidmi, kdyby neměl neustále strach, že bude poslán dále. Při četbě o životě intelektuální elity Terezína však nesmíme zapomenout na všudypřítomnost smrti, utrpení a zoufalství, které se dotýkalo celého obyvatelstva terezínského koncentračního tábora; i té jeho části, které nebylo dopřáno účastnit se intelektuálního života na přednáškách a v diskusích v Terezíně.

Kuperman, Victor, Makarov, Sergej a Makarova, Elena. Universita přežití: Osvětová a kulturní činnost v terezínském ghettu 1941-1945 (University of Survival: Educational and cultural activity in the Terezín ghetto 1941-1945). Praha: G plus G, 2002. 216 s.


Klíčová slova

Elena Makarová, Sergei Makarov, Victor Kupermann, Ervín Weill, Jacobson, Woschin, Franz Kahn, Friedl Dicker-Brandeisová, Leo Baeck, Emil Utitz, Karel Poláček, Camill Hoffmann, H. G. Adler, Otto Brod, Heinrich Klang, Frank Weis, Karel Fleischman, František Zelenka, Anna Auředníčková, Jakob Edelstein, Otta Muneles, Paul Epstein, Salusova skupina, Philipa Manese