Arcibiskup proti extremismu

Miroslav Vlk se sešel s Ariem Arazim a Karolem Sidonem

Jak zaznamenaloTiskové středisko České biskupské konference (16. 9.) a po něm ČTK (22. 9.), setkal se pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk s izraelským velvyslancem v České republice Ariem Arazim, aby ho ujistil, že je delší dobu znepokojen projevy antisemitismu, neonacismu a jiných extremistických proudů, které se objevují i v ČR, a někdy se dokonce zaštiťují křesťanstvím a katolickou církví. Jmenoval pak ultrapravicové sdružení Lipový kříž, stranu Národní sjednocení, konzervativní Institut svatého Josefa, občanské sdružení Una voce, časopis Te Deum aj. Kardinál velvyslance ujistil, že katolická církev v ČR tyto směry ostře odmítá, a vysvětlil mu, že extremistická mentalita zaznívá zvláště z kruhů hnutí lefebvristů.

Lefebristé

Lefebvristé, jinak členové Kněžského bratrstva sv. Pia X., jsou přívrženci francouzského tradicionalistického arcibiskupa Marcela Lefebvrea (1905-1991), který vedl organizovaný odpor proti liturgickým a dalším reformám II. vatikánského koncilu. V r. 1988 byl exkomunikován. Dnešní lefebvristé, které vede (církví neuznávaný) biskup Bernard Fellay (1958), vyloučení z církve neakceptují.

Jak kardinál Vlk uvedl, lidé z Kněžského bratrstva sv. Pia X. se spojují s nejrůznějšími druhy politických extremismů, ať už je to nacionalismus, antisemitismus, a dokonce i neonacismus, jak to dokládají i jejich různé webové stránky. Hnutí podle kardinálova konstatování úzce spolupracuje s americkými fundamentalisty a lefebvristy, kteří k nám jezdí školit své české kolegy, důkazem jsou např. dlouho připravované přednášky dvou antisemitů: vydavatele amerického katolického časopisu Culture Wars E. M. Jonese a profesora historie na St. John's University v New Yorku J. C. Raoa. (Podle zprávy deníku Metro z 25. 9. přednášky oficiálně organizoval Český svaz vědeckotechnických společností ve svém sídle na Novotného lávce vedle Karlova mostu a uskutečnily se 9. 9. Podle Britských listů pozvánka visela na několika neonacistických webech.)

Na obdobné téma jako s izraelským velvyslancem probíhal i rozhovor s vrchním pražským a zemským rabínem v ČR K. Sidonem, který kardinálovi poděkoval za to, že antisemitismus není řečí katolické církve, a ujistil ho, že čeští Židé budou dobře rozlišovat hlas těchto extremistických skupin a oficiální hlas katolické církve. Rabín Sidon projevil zájem také o informace o církevním extremismu a o fenoménu lefebvrismu.

S kardinálem Vlkem hovořil v tyto dny také velvyslanec Spojených států amerických W. J. Cabaniss. Vlk ho informoval o spojení některých našich církevních skupin s politickým extremismem, nacionalismem, antisemitismem, islamismem a neonacismem. Zvláště ho upozornil na napojení těchto skupin na americké fundamentalisty a lefebvristy, které jejich kolegové u nás zvou na přednášky. Podle kardinálova názoru Američané školí naše extremistické skupiny a vnášejí k nám patrně protiamerického ducha, jak naznačuje téma dvou připravovaných přednášek výše zmíněných Američanů. Předložil mu také některé antiamerické projevy na webových stránkách, kde lefebvristé a jim podobní publikují. Tyto skupiny čerpají údajně z amerických zdrojů nejen ideové inspirace, ale - zdá se - i finanční podporu.

Institut Sv. Josefa

Podle Eretz.cz (22. 9.), Britských listů (30. 8.), ČTK aj. organizují přednášky amerických antisemitů a podobné akce lidé jako Michal Semín, bývalý ředitel Občanského institutu, který založil a řídí Institut sv. Josefa, před jehož činností čeští biskupové v čele se svým primasem jmenovitě varují. M. Semín a M. Čejka z redakce Te Deum protestovali prostřednictvím ČTK (22. 9.) proti kardinálovým nařčením ze sympatií k antisemitismu, neonacismu či islamismu a říkají, že ve svém počínání jsou vedeni jen potřebou obrany všeho, co je podle nich v dnešní době terčem útoků liberální sekulární společnosti, a tvrdí, že s lefebvristy nijak blízce nespolupracují.

Těžko říci, nakolik mluví pravdu, v tomto jde o vnitřní problém katolické církve. V mnohém ostatním, jak je zřejmé, se ale celá věc zdaleka netýká jen katolíků. (Např. o Semínových názorech dotýkajících se Židů se lze přesvědčit mj. z jeho textů z nedávné doby Izrael jedná jako terorista a Pravda o Talmudu, na něž upozornil Eretz.cz.). To dobře rozpoznala i česká katolická církev a zaslouží si uznání, že to ústy svého nejvyššího představitele vyslovila nahlas.


Klíčová slova

Miloslav Vlk, Arie Arazi, Marcel Lefebyre, Bernard Fellay, W. J. Cabaniss, Michal Semín, Lipový kříž, Národní sjednocení, Institut svatého Josefa, Una voce, Lefebvristé