Bedřich Plaschkes
Olga Ottenfeldová
Božena Neumannová
Eliška Auerová
Anna Neumannová
Adolf Schäffer
Adolf Blum
Julius Zeisel
Margareta Bachrachová
Ivan Fink
Alois Allina
Bernard Frisch

Konec polského templu

Jednou ze čtyř dřívějších synagog v Brně býval tzv. Polský templ. Fungoval mezi lety 1883 až 1927 v adaptovaném starším dvorním traktu domu Křenová 22. Byla to zvenku nenápadná stavba, a ani zevnitř po přestavbách příliš nevypovídala o svém původním poslání. Tři čtvrtě století byla využívána ke komerčním účelům, tedy i po změně režimu a po restituci potomky původních vlastníků. Po r. 1990 se dokonce uvažovalo o odkoupení této budovy a její adaptaci jako jediného vhodného prostoru s odpovídající historií a atmosférou ve městě na připravované židovské muzeum. Z plánů však z finančních důvodů sešlo a Polský templ dál chátral.

Na počátku třetího tisíciletí nemovitost odkoupil nový majitel a hodlal ji přestavět na polyfunkční dům s obchody a kancelářemi. Stalo se tak na podzim 2003. Marné tehdy byly protesty: soukromý majetek je nedotknutelný, projekt byl odsouhlasen památkáři a bylo již vydáno stavební povolení. Investor tehdy zničil to nejcennější - venkovní schodiště na ženskou galerii, klenby nad sálem a ženskou tribunu. Z neznámých důvodů pak tehdy práce přerušil a budova další tři roky chátrala.

V průběhu března letošního roku se osud templu naplnil, když byly zbylé obvodové zdi sneseny a odstraněny. S největší pravděpodobností je to v nových politických poměrech první a jediná synagoga, která byla zbořena nejen v rámci Moravy, ale celé republiky. Poslední takový skutek nastal v roce 1988 v Brtnici, když nepočítáme snesení zbylého torza synagogy v Markvarci na Dačicku v r. 1992.

Pro budoucnost nechť se ví, že pod demolicí Polského templu jsou podepsáni majitel a investor Zdeněk Haas, projektant architekt Boris Medek a anonymní úředníci odboru výstavby Brno-střed a Národního památkového ústavu v Brně.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.