Bedřich Plaschkes
Olga Ottenfeldová
Božena Neumannová
Eliška Auerová
Anna Neumannová
Adolf Schäffer
Adolf Blum
Julius Zeisel
Margareta Bachrachová
Ivan Fink
Alois Allina
Bernard Frisch

Zmizelí sousedé

Badatelský projekt pro žáky nejvyšších ročníků základních škol a studenty středních škol

Cíl projektu

Cílem projektu Zmizelí sousedé, který organizačně zajišťuje Oddělení pro vzdělávání a kulturu  Židovského muzea v Praze  a který vznikl na podzim roku 1999 pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky, je přiblížit dnešní mladé generaci (především studentům ve věku od 12 do 18 let) osud lidí, kteří zmizeli v době druhé světové války z bezprostředního sousedství. Za téměř dvacet let své existence dosáhli organizátoři spolu se studenty a jejich pedagogy výborných výsledků. Studenti na základě informací získaných z archivů svých škol, okresních archivů, vyprávění a dokumentů (fotografií, dopisů a pod.), ale zejména na základě zážitku z osobních setkání s pamětníky a svědky zpracovávají literárně-dokumentační výpověď o situaci, kdy ze škol a společenského života mizeli lidé pouze kvůli svému původu. Projekt je prvním projektem využívajícím metody orální historie v České Republice. Protože se realizuje zejména ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, je zaměřen zejména na zmizelé židovské sousedy. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury  se ale projekt otevírá i mapování romského holocaustu. Inspiroval i mnoho dalších projektů zaměřených na dějiny 20. století.

Výsledky projektu překračují naše očekávání. Některé práce jsou dokladem faktu, že je dnes možné objevit židovskou identitu beze strachu i v menších okresních městech. Zdá se, že projekt nejen mapuje, ale dokonce napomáhá změně společenského prostředí.

Projekt vychází z dlouholeté spolupráce s učiteli a z charakteristických českých a zcela místních možností a zdrojů. Práce vznikají na základě informací nalezených v dané lokalitě, ale jejich kvalita je zaručena díky neformálnímu přístupu lektorů a učitelů k dalšímu vzdělávání na seminářích Jak vyučovat o holocaustu a  spoluprací s Památníkem Terezín  a Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze. Dnes projekt koordinuje Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea. Do roku 2016 projekt po finanční a koordinační stránce podporovalo sdružení Zapomenutí, od roku 2017 spolek Cesta tam a zase zpátky.
Autorům jde o připomenutí památky zapomenutých osudů prezentacemi a navazujícími aktivitami ve škole, obci, na celostátní a mezinárodní úrovni. (Přehled vývoje projektu: 2000 - první sborník, který se stal metodickým materiálem rozdávaným na seminářích, 2001 - film ČT, 2002 - vznik putovní výstavy složené z ukázek 12 různých, později 20 studentských prací (do současnosti navštívila stovky míst), vznikly lokální sborníky a výstavy, dnes je celý projekt na webu Pocta obětem. V roce 2018 získalo sdružení Zapomenutí pro projekt několikaletou podporu EACEA a také ocenění Zlatá hvězda za aktivní občanství. V projektu byl oceňován nejen Evropskou komisí, ale i širokou veřejností (přeložili jsme výstavu i web do angličtiny a němčiny) tady i v zahraničí zejména podíl samostatné studentské badatelské práce. Zdálo se nám, že odhodlání učitelů studenty do bádání zapojit nahrazuje nedostatečný postoj státu, navíc fakt, že šlo vlastně o „hnutí zdola“, na které jsme pracně získávali nepravidelnou podporu, se ukázal kladem pro opravdovost projektu.

Zmizelí sousedé jsou vlastně metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MŠMT na základní, střední, gymnaziální i střední odborné úrovni. Jde o dlouhodobý autorský studentský projekt na klíčové průřezové téma, spoluvytvořený pilotními českými školami „zdola“. Od roku 2003 má paralelu ve slovenském projektu Ztratení susedia (Nadace Milana Šimečku).

Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze  tak ve spolupráci s Terezínskou iniciativouPamátníkem TerezínMuzeem romské kultury v Brně, Ústavem soudobých dějin a organizací Ukrývané děti, nabízí učitelům českých škol pomoc při zpřístupnění informací (výstav, sbírek, databází a podobně), které se tématu týkají.

Putovní výstava je tedy k dispozici v Kulturním a vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze a lze ji objednat přes webový formulář.
 

Postup projektu

Od koordinátora získávají studenti pouze inspiraci - základní text projektu a dotazník, naší nabídku možností jak k danému tématu přistoupit. (Pořady v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, Památníku Terezín, jako hlavní zdroj může sloužit web www.holocaust.cz a zdroj videonahrávek v Malachu.

Dnes se mohou zájemci obrátit také na organizace zabývající se navazujícími projekty – Paměť národa, Člověk v tísni aj. Náš projekt je postaven na samostatné badatelské práci a na základě faktu, že v něm je nevídaná forma samostatnosti, mění postoje účastníků nejen k dějinám 20. století, ale také k jakýmkoli odlišnostem, zabývá se osobností dnešních studentů, čerpá z poznatků psychologie osobnosti. Dodnes je inspirací jednotlivým školám.

Kontakt:

Nové práce lze zasílat na web http://pocta-obetem.cz/zmizeli-sousede/

Domluvou s kontaktní osobou: Zuzana Pavlovská

zuzana.pavlovska@jewishmuseum.cz

tel: 222 749 353

 

 

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.